Sistem odbrane od poplava funkcionisao ili nedovoljno efikasno ili ga nije uopšte bilo: i pored toga što su postojale tačne prognoze količine padavina koje će se sručiti na taj deo Srbije i alarmantne informacije o količini vode koja se niz Kolubaru, Tamnavu i od površinskih kopova Kolubare sliva ka Obrenovcu, institucije sistema – od republike, preko Beograda do Obrenovca – pretvorile su se ili u neme posmatrače katastrofe ili je njihova reakcija bila mlaka i neadekvatna.
Poplava u Obrenovcu mogla je biti najavljena tako da stanovništvo ima dovoljno vremena da spasi bar pokretnu imovinu ili stoku u selima, da tu ogromnu vodu sačeka na bezbednom mestu i bude pošteđeno trauma. Poplavni talas i bujice bile su snažne, ali predvidive. Najmanje šest sati, a u nekim slučajevima i čitav dan ranije bilo je moguće znati da će doći do vodenog udara.
Četvoromesečno istraživanje Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) pokazuje da je sistem odbrane od poplava funkcionisao ili nedovoljno efikasno ili ga nije uopšte bilo: i pored toga što su postojale tačne prognoze količine padavina koje će se sručiti na taj deo Srbije i alarmantne informacije o količini vode koja se niz Kolubaru, Tamnavu i od površinskih kopova Kolubare sliva ka Obrenovcu, institucije sistema – od republike, preko Beograda do Obrenovca – pretvorile su se ili u neme posmatrače katastrofe ili je njihova reakcija bila mlaka i neadekvatna.
Ceo tekst možete pročitati na sajtu Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS)