Ni danas nema zvanične analize kako je poplavljen Obrenovac. Dokumenti tri državne institucije ne slažu se u proceni koja voda je poplavila opštinu.
Ni pet meseci posle majskih poplava država ne zna šta se dogodilo u Obrenovcu: ni danas ne postoji analiza kako je u ovu opštinu stigla tolika količina vode, dovoljna da životno ugrozi više od 25.000 ljudi (zvaničan broj evakuisanih).
Od maja do danas, građani Srbije više puta su se suočili sa poplavama, od kojih su mnoge bile na bujičnim tokovima. Bujice su jedna od najvećih prirodnih opasnosti za stanovništvo, privredu i infranstrukturu zemlje: u Srbiji ih ima najmanje 14.000. I dalje, međutim, ne znamo šta se dogodilo tokom najvećih ovogodišnjih poplava.
Do sada su državne institucije zabeležile gde su vode probile nasipe u Obrenovcu i okolini. Nijedna nadležna institucija, sa čijim su predstavnicima razgovarali novinari CINS-a, nema analizu koja objašnjava zašto su nasipi probijeni, kuda su se vode kretale i, na kraju, koliko je koja reka – Kolubara, Tamnava, Peštan, Trstenica – učestvovala u potapanju Obrenovca. Ne zna se ni koliko je vode stiglo sa kopova rudnika Kolubara.
Autorski tekst Milice Stojanović i Perice Gunjića možete pročitati na sajtu Centra za istraživačko novinarstvo Srbije – CINS