Cilj Srbije je da se do 2017. godine za 70% zakona koji se usvoje održi javna rasprava, kao i da se u izradu zakona uključe zainteresovane grupe i pojedinci uz prethodno uređenje oblasti lobiranja, rečeno je 2. decembra na Osmom evropskom pravnom i političkom forumu u Beogradu.
Kada je reč o javnim raspravama ostvaren je određen napredak u normativnom okviru i praksi, a u proteklih 10 godina povećan je broj analiza efekata propisa, rekli su predstavnici nadležnih vladinih tela. Srbija treba da donosi kvalitetne zakone jer se potreba za izradom zakona javlja rano u procesu pristupanja: donošenje zakona je obično merilo za otvaranje poglavlja dok je njihova primena merilo za zatvaranje, rečeno je na skupu o zakonodavnom procesu u Srbiji pre početka pregovora sa EU.
Zamenik direktora Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo Gradimir Nenadović je rekao na skupu da je jedan od ciljeva Strategije borbe protiv korupcije 2013-2018, koja je usvojena u julu, unapređenje propisa o javnim rasprava i donošenje zakonskog okvira o lobiranju.
Prema sadašnjim propisima, javna rasprava o zakonu je obavezna kada se bitno menja sistem u nekoj oblasti i kada je reč o pitanju od posebnog interesa za javnost, rekao je on. "Ti kriterijumi nisu dovoljno precizni što dovodi do arbitrarnosti", rekao je on na skupu o zakonodavnog procesu u Srbiji pre početka pregovora o članstvu sa EU u organizaciji Projekta za pravnu reformu u Srbiji Nemačke agencije za međunarodnu saradnju (GIZ) i Skupštine Srbije.
Ceo tekst možete pročitati na portalu euractiv.rs.