Cenzolovka: Ružičasto blato Srbije

Cenzolovka

Emisija „Medijsko blato Srbije“, koja je emitovana na TV Pink 18. januara uveče, kod svakog iole prisebnog gledaoca mogla je da izazove samo mučninu. Ne toliko zbog onoga što je tu moglo da se čuje, već zbog načina na koji je glavna ideja plasirana: kršenjem zakona, profesionalnih standarda i ljudskih prava osoba o kojima se izveštava, uz očiglednu političku pozadinu

Čitava priča bazirana je na snimku na kojem se navodno vidi bivši direktor Kurira Aleksandar Kornic kako šmrče kokain, kao i na snimku načinjenom u istom prostoru, gde Kornic sagovorniku, kojeg ne vidimo (a koji po svoj prilici snima svojim telefonom), otvara dušu i priznaje: da su mu urednik i direktor Informera nudili 100 evra kako bi im „pevao o Aleksandru Rodiću i Kuriru“, da Rodić ima „pretenzije neke političke“, da mu je dao 5.000 evra kako bi izneo svoje optužbe na računAleksandra Vučića i njegovog brata i kako on za tu uslugu očekuje mnogo više.

„Ja ću dobiti više. Razgovaraću s njim da mi da još jednu turu, pred Novu godinu“, kaže Kornic, ne baš potpuno fokusiran i stabilan. Zbog toga nije ni jasno šta on zapravo želi, očekuje i šta bi mogao da dobije. „Platiće on. Da mu uzmem tih sto soma i via Dubai“, konstatovaće u jednom trenutku.

Osim toga, Kornic u ovom snimku priča kako se ljudima nameštaju afere, kako se ucenjuju oni koji imaju mnogo novca i kako je on sam učestvovao u nekim ucenama.

Ovaj televizijski uradak u trajanju od nepunih pola sata garniran je i komentarima sagovornika koji se uglavnom zgražavaju nad onim što su čuli, ali od kojih nijedan ni reč nije rekao o temi koja ovde naprosto bode oči: da je emitovanje snimka Aleksandra Kornica samo po sebi nezapamćen medijski skandal i sramota.

Ružičasto bezakonje

Emitovanjem filma s ispovešću Aleksandra Kornica prekršen je Krivični zakonik Republike Srbije, član 144, gde se navodi:

„Ko neovlašćeno načini fotografski, filmski, video ili drugi snimak nekog lica i time osetno zadre u njegov lični život ili ko takav snimak preda ili pokazuje trećem licu ili mu na drugi način omogući da se sa njim upozna, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.“

Druga tačka kaže da službeno lice koje učini to delo dobija zatvorsku kaznu od tri godine.

„Naravno, ovo bi moglo da postoji pod pretpostavkom da je snimak sačinjen bez saznanja ili prećutne saglasnosti Aleksandra Kornica“, kaže za Cenzolovku advokat Slobodan Kremenjak.

Po njegovim rečima, ovde je moglo da bude i kršenja člana 247 Krivičnog zakonika Republike Srbije koji se odnosi na omogućavanje uživanja opojnih droga:

„Ko navodi drugog na uživanje opojne droge ili mu daje opojnu drogu da je uživa, on ili drugo lice, ili stavi na raspolaganje prostorije radi uživanja opojne droge ili na drugi način omogućuje drugom da uživa opojnu drogu, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.“

Kremenjak smatra da bi to podrazumevalo da snimak nije načinjen u Kornicovom stanu i da droga nije njegova, odnosno da mu „neko daje drogu da je uživa i neko stavlja na raspolaganje prostorije – svoj stan – radi uživanja droge“, ili mu na drugi način omogućuje da uživa opojnu drogu, što bi opet moglo da bude krivično delo.

Regulatorno ćutanje

Pošto Televizija Pink koristi frekvenciju s nacionalnom pokrivenošću, sve njene aktivnosti u nadležnosti su i pod kontrolom Regulatornog tela za elektronske medije (REM ili ranije RRA). No, to telo je i ovaj put ostalo verno tradiciji ćutanja, skrivanja i bavljenja efemernim temama u trenucima kada se bukvalno pred očima televizijske publike krši sve čime bi REM trebalo da se bavi.

Nadležnoj službi REM-a Cenzolovka je postavila samo dva pitanja: 1. Da li je emitovanjem „Medijskog blata Srbije“ prekršena neka odredba Pravilnika o zaštiti ljudskih prava u oblasti medijskih usluga? i 2. Ako jeste, da li će ova emisija na bilo koji način biti tema rasprave pred Savetom regulatora?

Pošto odgovora nije bilo, pozvali smo i telefonom, kada nam je rečeno da su dobili pitanja i da je „to u proceduri“.

Praktično, to je značilo – nećete ih ni dobiti, iako su pitanja jednostavna, a rok od 24 sata više nego dovoljan da se na njih makar i protokolarno odgovori.

Srećom, Pravilnik o zaštiti ljudskih prava u oblasti medijskih usluga ipak je štivo koje može da razume čak i laik.

Pre svega, član 7 tog dokumenta nalaže da je – ukoliko se u programu objavljuje informacija o nemoralnom ili nezakonitom postupanju neke osobe, „pružalac medijske usluge dužan da pruži mogućnost tom licu da odgovori na objavljenu informaciju, odnosno da učestvuje u raspravi na ravnopravan način“.

Toga u emisiji „Medijsko blato Srbije“ nije bilo čak ni „u tragovima“.

Isti član ističe da nije dozvoljeno „prikazivanje jednostranih napada na lice, niti vođenje dugotrajnih ili ponavljanih kampanja u vezi s pojedinim licem bez relevantnih novih podataka koji bi opravdali produženo ili ponovljeno izveštavanje o istoj ličnosti, događaju ili pojavi“.

Televizija Pink, inače poznata baš po kršenju ovog pravila (setimo se samo rata Željka Mitrovića protiv profesora Čedomira Čupića, Dragana Đilasa, lista Blic, Hrvatske i Hrvata itd.), zasad je od REM-a zaradila samo opomenu zbog takvog ponašanja. Zbog toga se može očekivati da se ni ovaj put neće dogoditi ništa više od toga, ako se dogodi i toliko.

Osim toga, Pravilnik na osnovu kojeg može da postupa Savet REM-a zabranjuje da se objavljuju informacije iz privatnog života i lični zapisi (što uključuje video-snimke) bez „pristanka lica čijeg se privatnog života informacija tiče, odnosno lice čije reči, lik, odnosno glas sadrži, ako pri objavljivanju može zaključiti koje je to lice“.

Ima u tom dokumentu još niz tačaka o kojima bi se moglo diskutovati u kontekstu emisije „Medijsko blato Srbije“, ali i ova dva člana dovoljna su da nezavisno telo – kakvo bi Savet REM-a trebalo da bude – preduzme odgovarajuće mere.

Jedna slobodna zemlja

Jedan od najvećih problema u ovom slučaju svakako je obaveza objektivnog izveštavanja, kojom se bave ne samo Pravilnik i Kodeks novinara Srbije već pre i iznad svega medijski zakoni ove države.

U emisiji „Medijsko blato Srbije“, naime, prevaziđen je čak i uobičajeni, očekivani i inače teško podnošljiv nivo neobjektivnosti Televizije Pink.

Emisija je za cilj imala isključivo satanizaciju Kurira i Aleksandra Rodića, odnosno odbranu lika i dela Aleksandra Vučića kojeg su baš Kurir, Rodić i Kornic navodno neosnovano napali pre više od mesec dana. Sve što je viđeno, bilo je tu samo i isključivo zbog toga: Kurir je optužen za medijsko reketiranje, a čovek zbog kojeg je Vučić onomad išao i na poligraf, označen je kao narkoman i prikazan kao ne baš preterano uračunljiva osoba.

U više navrata, autori emisije ne mogu da se odupru svojim porivima, pa pristrasnost, ostrašćenost i propagandu i ne pokušavaju da prikriju navodnom borbom za profesionalniju štampu. Vrhunac je trenutak kada se na ekranu vidi čovek koji šmrče kokain, dok glas iz ofa dramatično saopštava:

„Ovo je čovek koji je optužio premijera!“

Gotovo nadrealna neobjektivnost i jednostranost prikazane su i u delu emisije u kojem sagovornici komentarišu šta su videli.

Tako se, recimo, Milomir Marić silno nasekirao zbog toga što Srbija ne može da se izvuče iz blata jer i najbolji Srbin „može biti satanizovan i predstavljen kao moralna nakaza“. I baš je Marić, od svih ljudi, tu stao na stranu satanizovanih i konstatovao:

„A moralne sudije su uglavnom ljudi koji treba da se stide sami sebe.“

Ništa manje antologijske izjave nije dao ni politički analitičar Dejan Vuk Stanković koji je Aleksandru Rodiću poručio da svoje političke ambicije zadovolji tako što će ući na „političku arenu“ umesto što zloupotrebljava medije:

„Ako neko ima ambiciju u politici, slobodno može u nju da uđe. U krajnjoj liniji, ne bismo imali sto stranaka da je zabranjeno biti protiv vlasti ili biti za vlast. Srbija je u tom pogledu slobodna zemlja. Ali, nije baš preporučljivo ni za samu političku karijeru da zloupotrebljavate medije i pravite čitav niz skandala.“

Osim mučnine gledalaca, ova emisija imala je i neke druge efekte: kako javlja Tanjug, Više javno tužilaštvo zatražilo je od TV Pink „snimak razgovora Aleksandra Kornica i još jedne osobe“ prikazan u udarnom terminu, Dragan J. Vučićević ponovo je dobio priliku da u emisiji „Teška reč“ ispolji svoj bes i ogorčenost, a Studio B najavio je da će zbog silnog interesovanja publike i oni emitovati pomenutu „Tešku reč“.

Iako je nezvanično najavljivana i druga epizoda, ona još nije emitovana. Valjda su nadležni zaključili da je prvim delom ispunjena redovna nedeljna doza onoga što prevazilazi granice medija, a duboko zalazi u sferu medicine.

No, bez brige. Biće toga još.

Piše: Tamara Skrozza

Izvor: Cenzolovka

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…