U Crnoj Gori je, u odnosu na period pre tri godine, smanjena percepcija građana o korupciji u zdravstvu, ali i dalje postoji veliki prostor za unapređenje sistema žalbi i poštovanja prava pacijenata, pokazala je Studija Centra za monitoring i istraživanje (CeMI).
Direktorka Oeljenja za istraživanje javnih politika u CeMI-ju, Ana Selić, kazala je, na nacionalnoj konferenciji „Procena rizika korupcije u zdravstvenom sistemu Crne Gore“ da su se u protekle tri godine značajno unapređeni zakonski i institucionalni okvir kada je u pitanju korupcija u zdravstu, ali da i dalje ostaju izazovi.
U Studiji „Procena rizika korupcije u zdravstvenom sistemu Crne Gore“, koju je CeMI predstavio, posebno se, kako je pojasnila, obraća pažnja na izazove koji su definisani 2013.godine, a koji su preostali do danas.
„Posebno kada govorimo o dopunskom zapošljavanju lekara, čekanju na zdravstvene usluge, procesuiranju i sankcionisanju slučajeva korupcije, i sklapanju ugovora sa privatnim zdravstvenim ustanovama“, rekla je Selić u PR Centru.
Ona je kazala da je napredak, koji je postignut u unapređivanju zakonskog okvira i praksi impresivan, ali da postoji i dalje ogroman prostor za unapređivanje sistema žalbi i poštovanja prava pacijenata.
„Građani Crne Gore nisu dovoljno upoznati sa svojim pravima, ponekad nisu u stanju ni da prepoznaju korupciju, a podaci govore da je u protekle tri godine podneto 3.850 žalbi zaštitnicima prava pacijenata u 18 domova zdravlja, sedam opštih bolnica i Kliničkom centru Crne Gore“, navela je Selić.
Od ovog broja, je, kako je precizirala, pokrenuto deset disciplinskih postupaka, a ostali su rešeni usmeno i sporazumom između stranaka.
Prema rečima Selić, smanjena je percepcija građana o korupciji u zdravstvenom sistemu, a znatno manji broj građana je, kako je navela, upućen iz javnih zdravstvenih ustanova u privatne.
„U odnosu lekar-pacijent i dalje nemamo dovoljan broj procesuiranih slučajeva neformalnih plaćanja, iako građani primećuju da ih ima. Liste čekanja su i dalje netransparetne, a građani i dalje čekaju za pojedine specijalističke preglede preko tri, četiri meseca“, kazala je ona.