Božović: Foseovim romanima pleni i način oblikovanja dramskih i dijaloških situacija

Gojko Božović
Foto: facebook.com/arhipelag

Beograd – Pisac i izdavač Gojko Božović ocenio je da je dobitnik ovogodišnje Nobelove nagrade za književnost Norvežanin Jun Fose postao slavan pisac najpre zahvaljujući svojim dramama i njihovim pozorišnim izvođenjima na gotovo svim velikim pozorišnim scenama.

Božović je rekao da je Fose potom visoku književnu reputaciju stekao i kao romansijer, a njegovi romani se kreću u velikom rasponu, od krajnje sažetih na stotinak strana do onih na stotine i stotine strana, u nekoliko tomova ili delova.

Prema njegovim rečima, te formalne razlike nisu prebrisale nekoliko stajnih tačaka u Foseovom pripovedanju, ponajpre „izrazit dramski intenzitet pripovedanja„.

Njegovi junaci govore, kao da su na nekoj pozornici, u njihovim rečima je sva drama njihoog života, a oni se vrlo često preispituju ne libeći se da se suoče s dramatičnim situacijama i neuralgičnim mestima vlastitog života„, rekao je Božović.

Istakavši i psihološki iznijansirano kazivanje, Božović je dodao da u Foseovim romanima pleni i način oblikovanja dramskih i dijaloških situacija, pri čemu se svim učesnicima tog dijaloga daje jednaka šansa.

A sve to prožima izazito moderni ton visoko samosvesne književnosti, u mnogo čemu postavangardni duh koji se ne zadovoljava ni zatečenim oblicima romana, ni pukom deskripcijom stvarnosti, već gotovo programski traži da se sagleda šta stoji iza obilja informacija, iza mreže sadržaja koja nas odvaja od stvarnog sveta, za privida koji nam se ukazuju u intimi i svakodnevici„, naveo je Božović za Tanjug.

Podsetivši da je njegova izdavačka kuća „Arhpelag“ 2009. godine u prevodu Mirne Stevanović objavila „To je Ales„, prvi Foseov roman na srpskom jeziku, Gojković je ocenio da je to „na nepunih sto strana čitav mali književni dragulj„, u formi intenzivne ispovesti jedne žene o čoveku s kojim je živela i koji je nestao u oluji u norveškom fjordu.

Iza njega je ostao samo čamac kao materijalni znak nekadašnjeg prisustva i priča o njemu, ali priča je takva da nam daje jednako snažne argumente i da je on stradao u oluji i da je, na drugoj strani, iskoristio oluju da misteriozno nestane i pobegne od svakodnevice koja mu se ne dopada i od života koji mu više ništa ne pruža„, rekao je pisac.

Božović je zaključio da je „To je Ales“ „majstorsko pripovedanje o uspomenama koje se neprestano vraćaju, o misterioznosti nestanka i o živom duhu nesmirene priče„.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…

Kultura

Građani EU sve više kupuju preko interneta

_______
Brisel – Građani Evropske unije sve više kupuju preko interneta, zaključak je najnovijeg istraživanja koje je objavio Evrostat. Prošle godine je 77 odsto korisnika interneta navelo da je kupilo ili…
Kultura, Muzika

Milan Mladenović dobio mural u Sarajevu

_______
Sarajevo – Muzičar Milan Mladenović (1956-1994) dobio je svoj mural u Sarajevu, u ulici Grbavička 6 u kraju gde je živeo kao dete, saopštio je Kulturni centar „Grad“. Mural gitariste,…