Beograd – Dubravku Ugrešić pamtićemo po njenim izuzetnim pričama, romanima i esejima, i po njenom izuzetnom poznavanju ruske avangarde.
To je rekao Tanjugu Gojko Božović pesnik, esejista i osnivač izdavačke kuće „Arhipelag“ povodom smrti cenjene hrvatske spisateljice.
Kako je Božović naglasio „pamtićemo je i po tome da je bila prva žena koja je dobila NIN-ovu nagradu za roman godine„.
„Pamtićemo je i po tome što je bila književnica sa stavom i kada je reč o književnosti koju piše i koju čita, s kojom je živela i mislila, i za koju je živela i mislila. Ali je bila književnica sa stavom i o kulturnim, društvenim, političkim pitanjima. Čovek se nije morao uvek slagati s njenim stavovima, ali je uvek morao ceniti njenu doslednost, njen postojan glas iznad svih zapenjenih besova svakodnevice, njena jasna i razgovetno izgovorena uverenja, njenu spremnost da plaća cenu svojih stavova i u boljim i u gorim vremenima“ rekao je Božović.
On je potom citirao Dubravku Ugrešić koja je, negde u ovo vreme prošle godine, kazala da su knjige danas punkt socijalizacije, a ne više intiman susret između autora i njegova čitaoca, definišući uobičajeno precizno našu epohu.
„Poetički i intelektualno formirana u vreme kada je književnost bila važna, a od pisca se očekivalo da ne teče samo književnu karijeru već i da razmišlja o društvu u kome književnost nastaje, Dubravka Ugrešić je i sama doprinela tom značaju književnosti u njenom vremenu i mnoge čitaoce utvrdila u uverenju da književnost odista jeste važna. Raskrinkavajući u esejima kulturu laži, stereotipa i zabrana, Dubravka Ugrešić je u svojim romanima oblikovala inovativne susrete s neskrivenom stvarnošću u kojima se mešaju duh avangarde i jezik zanimljive u provokativne priče, slika epohe i duboko lična priča o čoveku pored licem nove i najnovije istorije, raznoliki svet modernog doba s malim kamernim epizodama vanredne upečatljivosti, uzbudljivi humor i precizno slikanje stanja stvari“ rekao je Božović.