BOŠ istraživanje: Proaktivna transparentnost javne uprave u Srbiji: (ne)dostižan cilj?

Beogradska otvorena škola

Beogradska otvorena škola objavila je rezultate ovogodišnjeg istraživanja transparentnosti opština u Srbiji, koji mogu da se pronađu na sajtu www.dostup.no. Sajt je nastao u okviru projekta „Jačanje lokalne transparentnosti“ i na njemu možete pronaći i rezultate prošlogodišnjeg istraživanja i na taj način izvršiti poređenje opština prema nivou transparentnosti. Istraživanje je obuhvatilo analizu internet prezentacija i informatora o radu 169 opština u Srbiji.

U okviru projekta nastala je studija praktične politike „Proaktivna transparetnsnot javne uprave u Srbiji: (ne)dostižan cilj?“ koja sadrži analizu proaktivne transparentnosti i preporuke za njeno unapređenje, s obzirom da je ista prepoznata u zakonskom okviru Republike Srbije kao važna brana koruptivnim aktivnostima. Trenutni problemi su slaba kontrola rada lokalne samoprave u ovoj oblasti, nepoštovanje zakonskog okvira kao i zastareo format informatora o radu. Najproblematičnije su oblasti koje se tiču budžeta, javnih nabavki i državne pomoći koje nisu dovoljno transparentno predstavljene u informatorima o radu, iako su ove oblasti za građanke i građane najosetljivije i najvažnije. Prema istraživanju iz 2016. u informatorima o radu podaci o prihodima i rashodima bili su dostupni u 31% slučajeva, podaci o javnim nabavkama u 18%, a podaci o dodeljenoj državnoj pomoći u svega 11% analiziranih informatora. Rešavanje ovih problema značajno je sa stanovišta reforme javne uprave u Srbiji, borbe protiv korupcije i povećanja građanske participacije koja nije moguća bez dovoljnog nivoa informisanosti.

Krucijalna preporuka ove studije je reformatiranje informatora o radu koja podrazumeva da se podaci uneti u informator o radu mogu preuzeti u otvorenom formatu odnosno mašinski čitljivom formatu. Unos podataka bi se vršio uz pomoć onlajn platforme u jednoj centralnoj bazi, čime bi njegovo ažuriranje i kontrola bili lakši i efikasniji. Ukoliko bi preporuke ove studije bile usvojene, smanjio bi se broj podnetih zahteva, jer bi jer bi planska dokumenta bila proaktivno objavljena kao i često tražene informacije putem zahteva. Na ovaj način unapredila bi se javna uprava, sistem kontrole poštovanja zakona bio bi efikasniji, a građani i građanke bi lakše mogli da učestvuju u radu lokalnih vlasti.

Cilj gore pomenutog projekta je unapređivanje transparentnosti rada jedinica lokalnih samouprava u Srbiji, kao i podizanje kapaciteta lokalnih organizacija civilnog društva za nadzor i praćenje transparentnosti rada lokalnih samouprava. Projekat “Jačanje lokalne transparentnosti” sprovodi Beogradska otvorena škola u partnerstvu sa Topličkim centrom za demokratiju i ljudska prava, uz saradnju sa Stalnom konferencijom gradova i opština, i podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji. Projekat sufinansira Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom Vlade Republike Srbije.

Više o projektu na sajtu www.dostup.no.

Izvor: Beogradska otvorena škola

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…