Biro za društvena istraživanja – BIRODI još jednom naglašava značaj razvoja demokratije i efektivne participacije zainteresovanih strana u procesu donošenja zakona, kako zbog legitimnost usvojenih, tako i zbog činjenice da je to deo EU tekovine, bez čijeg „zaživljavanja“ u Srbiji nema uspeha evropskog puta.
U tom pogledu neprihvatljivo je da od šefa Delegacije EU u Srbiji dobijamo ocenu kvaliteta medijskih zakona, a da istovremeno relevantna novinarska udruženja, koja su učesnici procesa kreiranja sadržaja, ne znaju za sadržaj predloga Zakona.
Što se tiče sadržaja Zakona o informisanju, imamo dve sugestije. Prva, da se u okviru člana 15. eksplicitno navede borba protiv korupcije kao prioritet od javnog interesa. Na taj način će ova tema postati jedan od bitnih prioriteta koji će biti podržan iz javnih izvora što sada nije situacija. Podrška medijskoj produkciji koja se bavi istraživačkim novinarstvom i promociji borbe protiv korupcije je neophodan element u borbi protiv korupcije, što je defnisano i u Nacionalnoj strategiji za borbu protiv korupcije.
Saopštenje u celosti možete pročitati na sajtu Biroa za društvena istraživanja – BIRODI.