Avakumović: Važno je da svaki građanin radi na svojoj tehnološkoj i medijskoj pismenosti

Lana Avakumović

Beograd, 16. jul 2019. – Lažne vesti već dugo postoje i to su netačne, manipulativne informacije, koje u Srbiji najčešće plasiraju najviši državni predstavnici, izjavila je FoNetu zamenica glavnog i odgovornog urednika portala Talas, Lana Avakumović.

Ona je ukazala da se pojavio još opasniji fenomen pod nazivom „dip fejk“, kojim se označava fabrikovanje video priloga.

Ona je u serijalu Press Extra ocenila da postoji „najezda“ lažnih vesti, ali i da se ljudi previše njima bave.

Živimo u periodu velike povezanosti jednih s drugima, prvenstveno zbog društvenih mreža i interneta i onda je najezda svakakvih sadržaja, rekla je Avakumović novinarki Jasmini Dobrilović.

Prema njenim rečima, lažne vesti kreira svako, počev od pojedinaca na društvenim mrežama, kako bi imali više lajkova, ritvitova, i fejvova, ali je najvažnije što su u Srbiji kreatori lažnih vesti vrlo često sama vlast i njeni najviši predstavnici.

Kao primer, pomenula je situaciju u kojoj je predsednik Srbije Aleksandar Vučić prošle godine izjavio da je Srbija treća najbrže rastuća ekonomija u Evropi.

Ta informacija nije tačna. Međutim, kada vama većina medija prenese tu informaciju kao tačnu, to postaje lažna vest„, predočila je Avakumović.

Ona ne očekuje da će svako pojedinačno da sedne i da traži izveštaje koliki nam je bio rast ekonomije, ali misli da je dovoljno da se ne zalećemo.

Kada pogledam svoju platu, svoj novčanik, račun za struju ili bilo šta, da li se ja osećam kao da živim u trećoj najbrže rastućoj ekonomiji u Evropi? Ne„, ocenila je Avakumović.

Ona je podsetila i na situaciju u kojoj je predsednik opštine Stari grad Marko Bastać rekao da raspisuje referendum, posle čega su neki ugledniji mediji objavili i rezultate tog referenduma.

Ako, međutim, pročitate zakon o lokalnoj samoupravi ili neki drugi, jasno vam je da to nije mogao da bude referendum„, izjavila je Avakumović.

Ukazujući da u tradicionalnim medijima najviše lažnih vesti plasiraju tabloidi, ona je ocenila da je „neverovatno i nenormalno“ da imate više lažnih vesti, nego naslovnih strana.

Kako je precizirala, to su, po pravilu, prorežimski tabloidi, pa je moguće povezati, sabrati dva i dva, i videti u čijem je interesu da se lažne vesti plasiraju.

Avakumović smatra važnim da svaki građanin radi na svojoj tehnološkoj pismenosti, da razmišlja svojom glavom i da uzima sa rezervom sve što pročita u medijima.

Nikada ne treba verovati da će neki medij da vam servira samo tačne informacije„, rekla je Avakumović.

Prema njenoj proceni, sistemsko rešenje za sada ne postoji, a već se pojavio „dip fejk„, kao daleko opasniji fenomen od lažnih vesti.

Kako je objasnila, radi se o fabrikovanju video priloga u kojima stavljate reči u usta nekim ljudima i to izgleda kredibilno.

Mada do sada nije bilo većih zloupotreba, to je izazov sa kojim ćemo se sigurno nositi u narednim godinama, predvidela je Avakumović.

Na pitanje kuda ide novinarstvo u Srbiji, ona je odgovorila da je svako odgovoran da proverava informacije koje plasira, kako bi pred publikom izgradio kredibilitet.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…