Austrija preuzima predsedavanje EU

EU2018AT

Beč, 29. jun 2018. – Austrija 1. jula počinje šestomesečno rotirajuće predsedavanje EU čiji će prioriteti biti bezbednost i migracije, očuvanje konkurentnosti kroz digitalizaciju i stabilnost u susedstvu.

S obzirom na krize koje su poslednjih godina pogodile EU i uzdrmale poverenje građana, moto trećeg austrijskog predsedavanja biće "Evropa koja štiti".

Napori Austrije za vreme predsedavanja biće usmereni na jačanje EU, uspostavljanje bližih veza sa građanima, obnovu njihovog poverenja u kapacitet EU, jačanje uzajamnog poverenja članica, kao i vere u EU kao pouzdanu i stabilizirajuću snagu u svetu, navodi se u programu predsedavanja objavljenom na sajtu Ministarstva spoljnih poslova.

Ocenjujući da je EU koja građanima nudi stabilnost, mir i bezbednost moguća jedino u stabilnom i bezbednom susedstvu, austrijsko predsedavanje će se fokusirati na poboljšanje odnosa EU i njenih suseda.

"U tom kontekstu, centralno mesto zauzimaju Zapadni Balkan i zemlje Jugoistočne Evrope (JIE). U pogledu ekonomske i bezbednosne politike, taj region pripada Evropi i dokazao je da je pouzdan partner za vreme migrantske krize", navodi se u programu i istovremeno podseća na zajedničko istorijsko i kulturno nasleđe.

U programu austrijskog predsedavanja EU navodi se i da je budućnost Zapadnog Balkana i JIE u EU u "interesu austrijske i evropske ekonomije i bezbednosti".

Dalje se navodi da će se na temeljima bugarskog predsedavanja i strategije proširenja EU iz februara, austrijsko predsedavanje zalagati sa evropskim partnerima za konkretnu EU perspektivu za Zapadni Balkan i JIE zasnovanu na jasnim kriterijumima koji se odnose na pojedinačni učinak i rad na postizanju merljivog napretka.

Kada je reč o bezbednosti i borbi protiv ilegalne migracije, u centru tih napora biće reforma evropskog sistema azila, kao i jačanje agencije za zaštutu evropskih granica (Frontex).

U vezi zaštite spoljnih granica cilj je i da se bliže sarađuje sa trećim zemljama kako bi se pružila pomoć onima kojima je potrebna zaštita pre nego što uđu u EU, kao i da se oni kojima nije potrebna zaštita spreče da krenu na opasno putovanje do Evrope.

Tim pitanjima šefovi država i vlada EU baviće se na neformalnom samitu u Salcburgu 20. septembra.

U okviru tog prioriteta ukazuje se i na potrebu saradnje i razmene informacija između članica, kao i za dodatnim naporima na evropskom nivou u borbi protiv pretnji terorizma i radikalizacije.

Na planu obezbeđenja prosperiteta i konkurentnosti kroz digitalizaciju u programu se ističe da je od ključnog značaja da se izbegne preterana regulativa, napreduje sa inovacijama i digitalizacijom, dovršri digitalno jedinstveno tržište.

Navodi se i da će austrijsko predsedavanje nastaviti rad na oporezivanju digitalne ekonomije sa ciljem da se profiti oporezuju u zemlji u kojoj se prave.

Austrija, članica EU od 1995. a zone evra od 1999, predsedavanje EU preuzima od Bugarske a predaće ga na kraju godine Rumuniji.

Inače, članice koje predsedavaju EU blisko sarađuju u grupama od po tri. Taj sistem uveden je Lisabonskim ugovorom 2009.

"Trio" utvrđuje dugoročne ciljeve i priprema zajedničku agendu sa glavnim temama koje će se naći pred Savetom u narednih godinu i po dana. Na osnovu tog programa, svaka od tri zemlje priprema svoje detaljne šestomesečne programe.

Tekući trio čine Estonija, Bugarska i Austrija, prenosi Euractiv.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…