Beograd, 31. avgust 2016. – 53 organizacije civilnog društva podržalo apel udruženja građana ''Snaga prijateljstva – Amity'' u vezi vraćanja u proceduru zakona o besplatnoj pravnoj pomoći.
Iako, hronološki, a i pravno gledano, Ustav Republike Srbije još od 2006 godine garantuje pravo na besplatnu pravnu pomoć, a postoji i politička volja pretočena u strateške ciljeve, kroz Strategiju razvoja sistema besplatne pravne pomoći u Republici Srbiji (2010. godina), potom Nacionalnu Strategiju reforme pravosuđa za period 2013.-2018. (2013. godine), a najskorije i Akcioni plan za Poglavlje 23., Srbija još uvek nema Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći, navodi se u apelu koji je dostavljen ministarki pravde Neli Kuburović.
Pored navedenog, obaveze Republike Srbije za donošenje ovog Zakona proističu i iz niza univerzalnih međunarodnih dokumenata koji se bave zaštitom ljudskih prava.
Kao organizacija, koja od svog osnivanja, pa do danas, radi sa ljudima i trudi se da što većim prisustvom na terenu prepozna potrebe ugroženih ranjivih grupa, i da na osnovu toga gradi preporuke za unapređenje politika, u središte pažnje ovog Zakona želimo da stavimo ČOVEKA. Ovo nije zakon koji će odlučiti o nečijoj materijalnoj i nematerijalnoj dobiti, već zakon koji treba da doprinese zaštiti čoveka, njegovog života i prava koja mu pripadaju. Ovo nije zakon forme, već zakon potrebe, poručuju iz udruženja Amity.
Građani, kao pravni subjekti, ne smeju da budu žrtve nedovoljne spremnosti na kompromis strana koje učestvuju u izradi ovog Zakona, saglasni su organizacije potpisnice apela.
Formiranjem Narodne Skupštine, kao i formiranjem Vlade Republike Srbije, stekli su se neophodni uslovi za hitan nastavak rada na izradi ovog Zakona. Istovremeno, organizacije potpisnice apela, pozivaju sve zainteresovane strane za izradu ovog Zakona da, kroz stručnu podršku i spremnost na kompromis, pruže podršku njegovoj izradi i što hitnijem donošenju.