Udruženja građana “Srbija u pokretu” u partnerstvu sa Komorom zdravstvenih ustanova Srbije i uz podršku USAID Projekta za reformu pravosuđa i odgovornu vlast organizovala je danas u beogradskom Medija centru Okrugli sto na temu “Antikorupcijske mere u zdravstvu – Implementacija i izazovi” na kome su predstavljeni rezultati zajedničkog projekta “Promocije nulte tolerancije na korupciju u zdravstvenom sistemu Srbije”.
Glavni cilj pilot projekta bio je angažovanje pet bolnica u sprovođenju tri antikorupcijske mere kako bi se redukovala praksa neformalnog plaćanja lekara i smanjila percepcija o korupciji u zdravstvu.
Bolnice koje su učestvovale u projektu su: Institut za kardiovaskularne bolesti Vojvodine, Zdravstveni Centar Studenica – Kraljevo, Opšta bolnica u Vršcu, Specijalna bolnica “Merkur” u Vrnjačkoj Banji i Kliničko bolnički Centar Zemun.
Na okruglom stolu su učestvovali pored partnera Srbije u pokretu, Komore Zdravstvenih ustanova Srbije i USAID-JRGA i predstavnici sledećih institucija i organizacija: Ministarstvo pravde Republike Srbije, Agencija za borbu protiv korupcije, Ombudsman, Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka ličnosti, Savez udruženja pacijenata Srbije, Pravni skener.
Na početku su se obratili Đorđe Nikolić, USAID Projekat za reformu pravosuđa i odgovornu vlast – JRGA, dr Predrag Stojičić, isped Srbije u pokretu, prof dr Georgios Konstantinidis, Komora zdravstvenih ustanova Srbije i dr Nada Čemerlić Ađić, Insitut za kardiovaskularna oboljenja Sremska Kamenica kao zdravstvena ustanova koja je postigla najbolje rezultate tokom trajanja projekta.
Dr Predrag Stojičić, predsednik udruženja građana Srbija u pokretu i tim lider inicijative Glasno za zdravstvo predstavio je rezultate ispitanih pacijenata u ovim zdravstvenim ustanovama pre i nakon sprovedenog projekta, odnosno primene/intervencije 3 antikorupcijske mere (postavljanje postera, obuka lekara i učešće predstavnika pacijenata u Upravnim odborima pet bolnica koje su učestvovale u projektu):
Na pitanje koliko smatraju da je rasprostranjena korupcija u zdravstvu, na skali od 1 do 5, ispitanici su pre sprovođenja intervencije u ovim ustanovama odgovorili sa prosečnom ocenom 3,25 a nakon su ocenili sa 2,8.
Kada je u pitanju direktna izloženost korupciji, ona nije bitno smanjena – sa 13% pre intervencije na 12% posle, što je u skladu sa postojećim viktimološkim istraživanjima korupcije u zdravstvu.
Traženje poklona – pokazalo je ogroman pomak: Otvoreno traženje poklona smanjeno je sa 14% na 0; Implicitno traženje poklona sa 25% na 16%; Traženje poklona preko treće osobe je pokazalo trend povećanja nakon sprovedene intervencije sa 20% na 28% i da niko ne traži poklon je povećano sa 41% na 61% nakon intervencije.
Informisanost pacijenata o mehanizmima za borbu protiv korupcije pre intervencije bila je 11%, a nakon intervencije 38%, što smatramo da je značajno povećanje, ocenio je dr Stojčić.
Tokom trajanja projekta prvi put je zvanično akreditovan kurs o mehanizmima borbe protiv korupcije za zdravstvene radnike. Kurs je završilo 452 lekara iz ovih pet zdravstvenih ustanova, što je 2% lekara sa teritorije Srbije. Planirano je da se u narednom periodu sprovođenje kursa proširi i na ostale zdravstvene ustanove u Srbiji. (91,6% lekara koji su završili kurs, rekli su da su očekivanja ispunjena, a 76,8% se izjasnilo da bi preporučilo kurs svojim kolegama).
Takođe, sprovedene su antikorupcijske radionice za građane u pet gradova, Nišu, Vranju, Beogradu, Užicu i Novom Sadu. Radionice je pohađalo 852 građana. Oni su edukovani kako da prepoznaju korupciju, koji su mehanizmi na raspolaganju za prijavu i borbu protiv korupcije.
Neki od građana, koji su pohađali radionicu, nastavili su aktivnosti protiv korupcije u zdravstvu u okviru odbora “Glasno za zdravstvo”, u Nišu, Vranju i Beogradu.