Anonimnost Vs. odgovornost na internetu

Medija centar Beograd 20 godina svog postojanja obeležava nizom debata o problemima slobode izražavanja i prava na obaveštenost u Srbiji pod zajedničkim nazivom Građani za medije – Za narednih 20 godina.

Učesnici treće debate pokušali su da daju odgovore na sledeća pitanja:

Da li je anonimnost na internetu ljudsko pravo?
– Koje su granice slobode izražavanja?
– Postoji li zaista anonimnost na internetu?
– Kako je u srpskom zakonodavstvu regulisana ova problematika?
– Kako pomiriti slobodu izražavanja i zaštitu privatnosti; kakvu zaštitu imaju/trebalo bi da imaju građani, posebno ranjive grupe?
– Da li sloboda i interaktivnost mogu da uništavaju ljudske živote, da li su se npr. govor mržnje i diskriminacija povampirili u srpskoj internet sferi?
– Kako i gde povući granicu između dozvoljenog i nedozvoljenog u komentarima posetilaca/čitalaca na medijskim sajtovima, i kako tu granicu čuvati tj. moderirati?
– Šta je to što on-line zajednica može sama da uradi u ovoj oblasti – samoregulacija?
– Kakve su svetske prakse u vezi sa ovom temom?

 

Izvor: Medija centar Beograd

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…