Većina ljudi u Srbiji smatra da su žene najviše diskriminisana društvena grupa, a za njima slede Romi, osobe sa invaliditetom, siromašni i stari, pokazalo je istraživanje poverenice za zaštitu ravnopravnosti i Programa UN za razvoj (UNDP).
Više od trećine ispitanika smatra da je diskriminacija najraširenija u sferi rada i zapošljavanja. Istraživanje je pokazalo i da su u Srbiji rašireni stereotipi i predrasude.
Većina građana nije spremna da im pripadnik nacionalne manjine postane član porodice, 49% ispitanika se slaže sa tvrdnjom da je homoseksualnost "bolest koju treba lečiti", a 35% građana smatra da male verske zajednice "kradu dušu ljudima".
"Društvenu stvarnost u Srbiji obeležavaju široko rasprostranjeni rodni, etnički i drugi stereotipi i predrasude, a nivo socijalne i etničke distance prema pojedinim manjinskim grupama i dalje je izrazito visok", rekla je 24. februara poverenica Nevena Petrušić na predstavljanju rezultata u Beogradu.
Kao najdiskriminisaniju grupu, 42% ispitanika označilo je žene, a 41,5% Rome, koji su u istraživanju iz 2012. bili na prvom mestu.
Opširnije o istraživanju poverenice za zaštitu ravnopravnosti i Programa UN za razvoj (UNDP) možete pročitati na portalu euractiv.rs.