Analiza primene afirmativnih mera u oblasti obrazovanja Roma i Romkinja

knjiga

Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije je u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja pripremio publikaciju Analiza primene afirmativnih mera u oblasti obrazovanja Roma i Romkinja i preporuke za unapređenje mera.

Prema podacima iz popisa 2011. godine, u Srbiji ima 147.604 Roma (Republički zavod za statistiku, 2013), ali mnoge studije procenjuju da je ovaj broj znatno veći. Podaci sa poslednjeg popisa ukazuju i na to da u okviru romske zajednice 87% populacije ima osnovno ili niže obrazovanje, a manje od 1% ima više i visoko obrazovanje (Republički zavod za statistiku, 2013). Isti podaci sugerišu i da je populacija koja je stekla samo osnovno obavezno obrazovanje pod najvećim rizikom od siromaštva i socijalne isključenosti.

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije (MPNTR) poslednje dve decenije sprovodi niz aktivnosti radi poboljšanja i modernizacije sistema obrazovanja. Jedan od ključnih elemenata reforme je stvaranje novog pravnog i strateškog okvira koji može da obezbedi delotvorno, efikasno i pravedno obrazovanje za sve. Takva reformska opredeljenja su posebno važna kada je u pitanju obrazovanje pripadnika romske zajednice koji spadaju u brojnu nacionalnu manjinu u Republici Srbiji u kojoj je, kao što je već rečeno, najizraženije i najmasovnije zastupljeno siromaštvo i koju karakteriše najniži obrazovni status.

Zato je kroz Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja iz 2009. i njegove kasnije izmene i dopune iz 2013. godine ustanovljen niz značajnih promena u regulisanju ostvarivanja prava svakog deteta na kvalitetno obrazovanje. Donet je niz konkretnih mera koje imaju za cilj povećanje kvaliteta obrazovanja za različite grupe dece, uključujući i decu iz ugroženih sredina. Dodatno, mere afirmativne akcije namenjene Romima se sporadično sprovode od 2003, a sistematski od 2005. godine sa ciljem da se stimuliše školovanje romskih učenika kako bi se u perspektivi poboljšao materijalni položaj i društveni status romske populacije u celini.

Publikacija „Analiza primene afirmativnih mera u oblasti obrazovanja Roma i Romkinja i preporuke za unapređenje mera“ sadrži podatke o romskoj populaciji pre i posle uvođenja afirmativnih mera, opšti pregled zakonske i strateške regulative u oblasti obrazovanja Roma, analizu uspešnosti sprovođenja afirmativnih mera u Srbiji u prethodnom periodu na osnovu raspoloživih podataka, kao i analizu relevantnih nacionalnih i međunarodnih dokumenata.

Kvalitativni podaci dobijeni analizom dokumenata i kvantitativni podaci dobijeni od različitih ministarstava i drugih institucija i organizacija u ovoj studiji su dopunjeni percepcijama različitih grupa aktera u obrazovanju kada su u pitanju afirmativne mere i njihovo ostvarivanje u praksi. U periodu juli/oktobar 2015. godine kroz četiri fokus-grupna intervjua, realizovano je prikupljanje mišljenja, stavova i percepcija predstavnika pet grupa aktera u obrazovanju – predstavnika organizacija civilnog društva i međunarodnih organizacija koje se bave obrazovanjem Roma; predstavnika institucija iz reda donosilaca odluka; predstavnika škola i školskih uprava; predstavnika učenika koji su u prethodnim godinama u srednje škole upisivani na osnovu mera afirmativne akcije i predstavnika roditelja učenika koji su u prethodnim godinama u srednje škole upisivani na osnovu mera afirmativne akcije.

Završno poglavlje ove studije sadrži zaključke dobijene na osnovu prethodnih analiza i na njima zasnovane preporuke.

Izvor: Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…