Beograd – Akademija ženskog liderstva (AŽL) po drugi put je pokrenula kampanju „Izbori bez nasilja“ u okviru koje će prikupljati podatke o svim oblicima nasilja kojima su izložene žene koje učestvuju u izborima.
„Predali smo zahtev Republičkoj izbornoj komisiji i očekujemo da i oni uvedu instrumente i mehanizme za praćenje i sprečavanje nasilja prema ženama„, navodi se u saopštenju AŽL.
AŽL će i tokom ove kampanje pratiti, beležiti i obaveštavati javnost o nasilju prema ženama.
„Atmosfera puna napetosti i podela u društvu, 26 ubijenih žena ove godine i porast broja zabeleženih slučajeva nasilja govore o velikim rizicima kojima su izložene pre svega kandidatkinje i aktivistkinje, zatim žene u izbornoj administraciji ali i žene koje glasaju„, podseća AŽL.
Već na samom početak kampanje zabeleženi su slučajevi nasilja prema ženam. Mediji su izvestili o fizičkom napadu na narodnu poslanicu Radmilu Vasić (Dveri), a na društvenim mrežama su primećeni mnogobrojni omalovažavajući, mizogini i seksitički komentari upućeni kandidatkinjama sa izbornih lista kako opozicije tako i pozicije.
Nasilje je instrument za zadržavanje postojećih odnosa moći u društvu. Nasiljem se žene obeshrabruju da uzmu aktivnije učešće u politici.
Nema demokratskog i pravednog društva ako se iz javnog života i odlučivanje isključi jedna njegova polovina.
Zato kampanjom „Izbori bez nasilja“ AŽL skreće pažnju na neravnopravnu trku koju žene trče u izborima jer, za razliku od muških kolega, one moraju da se nose sa mnogo izraženijim nasiljem, pretnjama i uznemiravanjem samo zato što su žene.
„Verujemo da delovanjem u javnosti možemo da utičemo da se nasilje prema ženama u izborima smanji i osvesti važnosti borbe protiv ovih, po celo društvo opasnih pojava„, naglašava AŽL u saopštenju povodom početka kampanje „Izbori bez nasilja“ .
I u ovoj kampanji Akademija ženskog liderstva poziva sve političke aktere: političke stranke, koalicije, grupe građana kao i sve institucije da javno osude i učine sve što je do njih da spreče nasilje prema političarkama i ostalim ženama angažovanim u izbornoj kampanji.
Pored toga, pozivaju sve učesnice i učesnike izbora, novinare/ke, aktiviste/kinje NVO, kao i građane i građanke da prijave pretnje i sve druge oblike nasilja prema kandidatkinjama i drugim ženama koje učestvuju u izbornom procesu.
To je moguće činiti na tri načina: popunjavanjem prijave na websajtu www.liderke.org, slanjem maila na adresu prijavinasilje@liderke.org ili slanjem Viber poruke na broj +381 61 309 3880.