Beograd – U Beogradu je održana 136. „Kritična masa“.
„Kritična masa“ u Beogradu se održava svake poslednje subote u mesecu sa početkom u 17h sa Trga Nikole Pašića, a zimi od 15h.
Nazivom “Zavadi, pa vozi”, biciklisti i trotinetaši su želeli da pošalju još jednu poruku da ne treba pokušavati da posvađaju pešake, bicikliste, vozače trotineta i korisnike javnog prevoza, ne bi li bio ostavljen sav prostor na ulicama njegovom kraljevskom visočanstvu zvanom privatni automobil.
„Trotinetaši su obeleženi primenom novog nacrta Zakona o bezbednosti saobraćaja kao nepoželjni akteri saobraćaja u čemu se Ulice za bicikliste i mreža bicikističih udruženja Biciklistička unija Srbije ne slažu u potpunosti jer smatraju da svaki samostalni vid prevoza može samo harmonizovati ukupan i uvek opterećen tok motornog saobraćaja„, navodi se u saopštenju organizatora 136. „Kritične mase„.
Naime, piše u saopštenju, trotinetašima se ne dozvoljava korišćenje trotoara ograničenom brzinom od 5km/h, a nameće im se obaveza nošenja reflektujućih prsluka tokom noći i uslova loše vidljivosti, kao i potreba nošenja specifikacija o snazi trotineta.
Biciklistička udruženja smatraju da električni trotineti kao vozila najsličniji biciklima, da se fabrički prave sa prednjim belim i zadnjim crvenim svetlom i da nije potrebno vozače opterećivati obaveznom opremom kao što je svetloodbojni prsluk, dodaje se.
S obzirom na to da se električni trotineti u svetu masovno koriste tako što se uz pomoć mobilnih aplikacija iznajmljuju na ulici, bilo kakva obavezna oprema i dokumentacija je izlišna i onemogućila bi korišćenje ovih prevoznih sredstava koja služe da u velikim gradovima poput Pariza, Brisela, Rima, Budimpešte i Beča kompenzuju potrebu za taksi vozilima i privatnim automobilima za kraća putovanja.
Ovo je vrlo efikasan način smanjenja gradskih gužvi i rasterećenja javnog prevoza.
“Proterivanjem” trotinetaša sa trotoara se zapravo ide ka njihovom ukidanju, jer su konstrukciono nestabilniji od bicikala zbog manjih točkova i sami korsnici e trotineta “beže” sa ulica od motornog saobraćaja, jer se osećaju nebezbedno, konstatuje se se u saopštenju organizatora 136. „Kritične mase„.
Ruta kojom se kretala „Kritična masa“ je bila svesno odabrana jer ukazuje na velike propuste u infrastrukturi nedovoljno bezbednog Zelenog bulevara i okolnih ulica drugog reda, u prostoru stambenih zona ništa se nije prilagodilo sve većem broju sugrađana koji su izabrali razne zdrave modalitete održivog urbanog transporta poput bicikla i trotineta, za svakodnevno kretanje kroz gradski saobraćaj i javne površine.