1.377 postupaka protiv funkcionera zbog povrede obaveze prijavljivanja imovine i prihoda i poklona

Agencija za borbu protiv korupcije - logo

Beograd, 26. oktobar 2016 – Agencija za borbu protiv korupcije pokrenula je, u periodu od januara 2013. zaključno sa krajem juna 2016. godine, ukupno 1.377 postupaka povodom sumnji na povrede odredaba Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije.

Kako navode iz Agencije za borbu protiv korupcije, postupci su pokrenuti zbog povreda sledećih odredbi Zakona:

1) čl. 39. st. 3: postupci koji su pokrenuti u vezi sa obavezama funkcionera prema prigodnim poklonima;
2) čl. 43. st. 1: postupci koji su pokrenuti prema rukovodiocima organa javne vlasti koji nisu uopšte, ili nisu na vreme poslali obaveštenja Agenciji o stupanju na/prestanku funkcije lica angažovanih u organima javne vlasti kojima upravljaju;
3) čl. 43. st. 2: postupci koji su pokrenuti prema funkcionerima koji nisu uopšte, ili nisu na vreme dostavili Agenciji izveštaj o imovini i prihodima, nakon stupanja na funkciju;
4) čl. 43. st. 4: postupci koji su pokrenuti prema funkcionerima koji nisu uopšte, ili nisu na vreme dostavili Agenciji izveštaj o imovini i prihodima, nakon prestanka funkcije.

Najviše mera doneto je zbog nepodnošenja, odnosno neblagovremenog podnošenja izveštaja o imovini i prihodima nakon stupanja na funkciju (60%), a zatim slede mere zbog nepodnošenja, odnosno neblagovremenog podnošenja izveštaja o imovini i prihodima nakon prestanka funkcije (35%). Mere upozorenja su najzastupljeniji tip (88% učešća) u ukupnom broju donetih odluka, saopšteno je na sajtu Agencije.

Sprovedeni postupci ravnomerno su bili usmereni kako na visoke, tako i na ostale javne funkcije: procentualni odnos iznosi približno 51% prema 49% u korist postupaka prema nosiocima visokih javnih funkcija. Posmatrano iz perspektive nivoa vlasti, najviše postupaka je vođeno prema funkcionerima na nivou lokalne samouprave – 60%, zatim sledi republički nivo vlasti sa 37%. Na republičkom nivou, najviše postupaka je vođeno prema funkcionerima iz organa državne uprave (28%), a na nivou lokalne samouprave prema funkcionerima izvršnih organa (61%).

Zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka protiv funkcionera podneti su u nešto više od 30% od svih postupaka koje je vodilo Odeljenje za vođenje registara i posebnih evidencija: 61% zahteva za pokretanje prekršajnog postupka podneto je protiv nosilaca visokih javnih funkcija, a 39% protiv nosilaca ostalih javnih funkcija. Najviše zahteva za pokretanje prekršajnog postupka podneto je prema licima koja obavljaju funkcije na nivou lokalne samouprave – 53%, zatim sledi republički nivo vlasti sa 46%. I u ovom slučaju, na republičkom nivou vlasti, najviše zahteva je podneto protiv funkcionera iz organa državne uprave (35%), a isti trend je zastupljen i na nivou lokalne samouprave gde je najveći udeo podnetih zahteva za pokretanje prekršajnog postupka protiv funkcionera izvršnih organa (62%).

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…